Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów

Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów to jedne z założeń uchwalonej przez Senat nowelizacji VAT 4 lipca 2019 r. Na co zwrócić uwagę?

Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów obejmują możliwość wystawienia faktury do paragonu tylko wtedy kiedy paragon będzie zawierał NIP nabywcy, będącym przedsiębiorcą. Złamanie tego obowiązku wiąże się z konsekwencjami zarówno dla sprzedawcy jak i nabywcy (który odliczy sobie VAT z takiej faktury). Sankcją może być dodatkowe zobowiązanie w wysokości 100% VAT wykazanego na fakturze. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r. Nowelizacja ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i zapobieganie unikania opodatkowania. Bywały sytuacje, w których przedsiębiorcy zbierali paragony od osób fizycznych, a następnie na ich podstawie żądali wystawienia faktur VAT w celu zmniejszenia swoich zobowiązań wobec US.

Co w przypadku jeśli na paragonie nie będzie NIP-u? W tej sytuacji sprzedający jest zobowiązany odmówić wystawienia faktury.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Sprzedawcy, którzy aktualnie nie mają możliwości wpisywania przy pomocy kas rejestrujących NIP-u nabywcy nie wystawią faktury kupującemu, który jest podatnikiem. W tej sytuacji możliwe jest wystawienie faktury od razu przy zakupie  i nieewidencjonowanie tej sprzedaży na kasie, gdyż nie ma takiego obowiązku.

Warto więc zgłaszać potrzebę wystawienia faktury przy dokonywaniu zakupów i upewnić się , czy paragon będzie zawierał jego NIP. Jeżeli nie będzie możliwości wpisania NIP-u, najlepiej zażądać faktury od razu.

Jeśli chodzi o zasady wystawiania faktur do paragonów osobom prywatnym, które będą dokonywać zakupów nie jako podatnicy, nic się nie zmienia.

Posted in Blog and tagged , , , , , .