JPK VAT i obowiązek składania korekty

JPK VAT i obowiązek składania korekty przez przedsiębiorcę

Prowadzący działalność gospodarczą niejednokrotnie spotkali się z sytuacją, w której musieli złożyć korektę deklaracji VAT. W związku z wprowadzeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego, złożenie korekty powoduje aktualnie konieczność skorygowania przesłanego pliku JPK VAT. Jak do życia w firmie ma się JPK VAT i obowiązek składania korekty dla przedsiębiorcy?

Powinność wysyłania Jednolitych Plików Kontrolnych – tzw.  JPK VAT funkcjonuje już od 1 lipca 2016r. i zostały nią objęte tylko duże podmioty. Od pierwszego dnia stycznia 2017 roku z obowiązku przekazywania pliku JPK VAT muszą wywiązywać się małe i średnie podmioty. Od stycznia przyszłego roku również mikro przedsiębiorcy będą mieli obowiązek sporządzania i wysyłania Jednolitych Plików Kontrolnych. Przygotowanie pliku JPK VAT to inaczej wygenerowanie informacji z Rejestrów sprzedaży i zakupów VAT do zdefiniowanego przez Urząd formatu elektronicznego. Istotne jest to, aby dokument taki był spójny z wysłaną przez podatnika do urzędu skarbowego deklaracją VAT.

 

W związku z powyższym podatnik musi co miesiąc przesłać rejestr zakupu i sprzedaży VAT w postaci pliku JPK_VAT,  musi być przesyłany co miesiąc, bez względu na to czy przedsiębiorca składa deklarację kwartalną czy miesięczną.

Ważne! Plik JPK VAT musi przedstawiać sumarycznie deklarację, jeśli tak nie jest,  przedsiębiorca powinien liczyć się z faktem, że będzie wzywany do urzędu w celu wyjaśnienia zaistniałych różnic. W skrócie, przekazywane do Ministerstwa Finansów rejestry zakupu i sprzedaży muszą być adekwatne do  danych znajdujących się w złożonej deklaracji VAT.

JPK VAT i obowiązek składania korekty

W jakich sytuacjach należy wygenerować korektę? Czy jeśli dokonujemy korekty deklaracji VAT musimy składać korektę JPK_VAT?
Minister Finansów podkreśla w tym temacie, że jeśli zostały wprowadzone zmiany kwot raportowanych w JPK_VAT, to korektę takiego pliku jak najbardziej należy sporządzić i przesłać do urzędu. Podobna sytuacja ma miejsce także jeśli zdarzą nam się również błędy w podaniu stron transakcji (np. źle wpisany nr NIP)

Jeśli temat JPK VAT powoduje, że włos jeży Ci się na głowie skorzystaj z pomocy specjalistów i zajmij się tym co najważniejsze – rozwojem swojej firmy. Nasze biuro rachunkowe obsługuje pliki JPK VAT. Oferujemy księgowość już od 62 zł brutto. Skontaktuj się z nami jeszcze dzisiaj.

Posted in Blog and tagged , , , , , , .