Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy – co zmieni się od lipca 2018

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy to kolejne obowiązki, które dotyczą setki tysięcy firm. Kiedy płatność w gotówce może być podejrzana i co musi wiedzieć przedsiębiorca na temat podpisanej przez Prezydenta RP ustawy o przeciwdziałaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu?

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Nie ma żadnych wątpliwości, dla których z pełną stanowczością należy przeciwdziałać praktykom prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Efektem prac naszego rządu przy okazji musu implementacji unijnych przepisów nowelizacji starej ustawy jest ustawa z 1 marca br. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2018 r. poz. 723), która wejdzie w życie już 13 lipca.

Na podstawie nowych przepisów poszerza się znacząco grono przedsiębiorców, którzy powinni stosować się do środków przeciwdziałania praniu pieniędzy (m.in. są to podmioty, które wykonują lub przyjmują płatności w gotówce w wysokości co najmniej 10 000 euro).

Surowe kary za brak procedur wewnętrznych

Ponadto zwiększa się też ilość dotychczasowych obowiązków w tym zakresie oraz wysokość kar, jakie mogą dotyczyć zobowiązanych. Najwyższa kara finansowa to nawet 5 mln euro lub do 10 proc. rocznego obrotu, ale dodatkowo ukarany może być członek zarządu, który będzie odpowiedzialny za wdrożenie zmian (nawet do miliona złotych).

Do podmiotów, które mają obowiązek wprowadzenia i posiadania nowej, wewnętrznej procedury w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, należą również biura rachunkowe. Jednak nie jest to tylko ich zobowiązanie – obowiązek mają także wszystkie inne instytucje wskazane w ustawie z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Przedsiębiorcy mają czas na wdrożenie zmian do 13 lipca 2018 r.

Posted in Blog and tagged , , .