Na czym polega działalność nierejestrowa?

Działalność nierejestrowa w 2018. Prawo przedsiębiorców z dniem 30 kwietnia 2018 roku wprowadziła działalność nierejestrową, dzięki której, osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę lub jedynie okazjonalnie, nie są zobowiązane do jej rejestracji.

Pakiet ustaw, zwany Konstytucją Biznesu, w którego skład wchodzi Prawo przedsiębiorców, dąży do zmniejszenia tzw. szarej strefy, czego przykładem jest działalność nierejestrowa, dzięki której możliwa jest aktywność gospodarcza i dorabianie do podstawowego źródła dochodów.

Na czym polega działalność nierejestrowa?

Działalność nierejestrowa jest alternatywą dla osób prowadzących swoją działalność zarobkową na mniejszą skalę bądź okazjonalnie. Opcja ta zwalnia z obowiązku rejestracji działalności gospodarczej, o ile drobna działalność zarobkowa nie przekracza przychodu 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1050 zł miesięcznie). Może być ona wykonywana w postaci dorywczego handlu czy też drobnych usług, które nie będą wymagać wpisu do CEIDG, a co za tym idzie przedsiębiorca nie będzie obarczony innymi obowiązkami z tego tytułu.

Jest to opcja doskonała między innymi dla osób, które chcą postawić swoje pierwsze kroki w biznesie, a które wolą zająć się rozwojem pomysłu i poszukiwaniem klientów, aniżeli formalnościami związanymi z założeniem firmy. Oczywiście skorzystać z działalności nierejestrowej mogą również osoby, które prowadzą działalność o charakterze dorywczym, bądź dorabiają jedynie do swojej emerytury, pensji czy też stypendium.

Dlaczego to rozwiązanie jest dobre?

Definicja działalności gospodarczej, czyli prowadzenie działalności zarobkowej w sposób zorganizowany i ciągły budzi wiele niejasności, szczególnie w kontekście dorywczych czy okazjonalnych zarobków. Często prowadzenie firmy w przypadku sporadycznych i niewielkich zysków najzwyczajniej się nie opłaca, gdyż związane z nią składki i wszelkie koszty prowadzenia działalności gospodarczej są znacznie wyższe niż przychody. Sytuacja ta najczęściej dotyczy drobnego handlu lub świadczenia drobnych usług, które najczęściej pozostają w szarej strefie. Nie małą barierą dla osób, które pragną założyć działalność gospodarczą są formalności i czynności biurokratyczne, które skutecznie zniechęcają do prowadzenia własnej firmy.

Działalność nierejestrowa to opcja dzięki której, mali przedsiębiorcy zyskują możliwość dorobienia do podstawowego źródła dochodu (gdy przychody mieszczą się w powyższym progu), bez konieczności zakładania firmy. Dodatkowo, jest to szansa na spróbowanie swoich sił w biznesie. Rozpoczęcia działalności, szukanie klientów czy zleceń i podjęcia się im podobnych działań, dopóki przychody nie zaczną przekraczać progu połowy minimalnego wynagrodzenia, od 30 kwietnia nie niosą konsekwencji w postaci konieczności rejestracji i oskładkowania.

Rozliczanie podatków a działalność nierejestrowa

W przypadku działalności nierejestrowej, formalności są podobne do tych, które dotyczą osób nie będących podatnikami VAT. Konieczne jest prowadzenie prostej ewidencji sprzedaży, co w praktyce oznacza spisanie przychodu uzyskanego danego dnia. Na tej podstawie obliczany jest dochód i opłacany PIT.

Posted in Bez kategorii and tagged , , , , , .