Jak zawrzeć umowę spółki z o.o.? Elektronicznie czy u notariusza?

Jak zawrzeć umowę spółki z o.o.? Elektronicznie czy u notariusza? Na to pytanie odpowiedzi szukają osoby, które zdecydowały się na tą formę prawną przedsiębiorstwa.

Należy przyznać, że procedura zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet, portal S24 (sposób uproszczony) należy do faktycznie szybszych i tańszych rozwiązań. Bywa także bardziej komfortowa. Trzeba jednak pamiętać, że taki sposób uniemożliwia wprowadzanie modyfikacji w umowie spółki oraz sporządzanie zapisów, które dzięki tradycyjnej metodzie zawarcia umowy u notariusza, są możliwe.

Jeżeli więc mamy pewność, że zawarcie umowy spółki wyczerpuje wzorzec dostępnego formularza, warto skorzystać z szybszego sposobu, tj. przez internet. Wykorzystujemy wówczas wzorzec umowy (S24), znajdujący się na specjalnym, dedykowanym tej procedurze portalu. Samo wypełnienie wniosku nie powinno sprawić większych problemów. Schemat jest prosty i przejrzysty, a koszty niskie.

Złożony wniosek o założenie spółki z o.o. zostanie rozpatrzony przez wydziały Krajowego Rejestru Sądowego.  Sąd rejestrowy powinien rozpatrzeć wniosek o wpis złożony online w terminie jednego dnia od daty jego wpływu.

Co warto wiedzieć na temat zawarcia umowy spółki z o.o. przez internet?

Jeśli zdecydujecie się Państwo na zawarcie umowy przy przy wykorzystaniu wzorca umowy (czyli w systemie S24), na pokrycie kapitału zakładowego wnosi się wyłącznie wkłady pieniężne. Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być wkład niepieniężny (aport), rejestracji dokonujemy wykorzystując tradycyjną ścieżkę tj. podpisanie aktu notarialnego.

Pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jej wpisu do rejestru. Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5000 złotych, a wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 złotych.

Jak zawrzeć umowę spółki z o.o.? Poza tym pytaniem na przyszłych właścicieli spółki czeka szereg innych kwestii, m.in. tych związanych z prowadzeniem księgowości. W tej kwestii zapraszamy gorąco do kontaktu z naszym biurem.

Posted in Blog and tagged , , .