Pakiet Przyjazne Prawo to ponad 70 punktowych ułatwień dla przedsiębiorców. Ustawa ma na celu stworzenie lepszych warunków rozwoju dla małych i średnich firm. Co warto wiedzieć o przygotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii innowacjach? Zapraszamy do lektury!
Pakiet Przyjazne Prawo – ponad 70 propozycji dla biznesu!
MPiT przygotowało pakiet innowacyjnych zmian – ustawę o zmianie niektórych ustaw – tzw. Pakiet Przyjazne Prawo. Dokument ten ma charakter przekrojowy i dotyka wielu różnych branż. Zmiany mają na celu poprawić sytuację polskich przedsiębiorców i stworzyć lepsze warunki dla rozwoju ich firm, tak, by mogły one konkurować na arenie międzynarodowej.
Wśród założeń pakietu można wymienić między innymi:
- Wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie,
- Prawo do błędu przez pierwszy rok prowadzenia działalności,
- Ochrona konsumencka w relacjach z innymi przedsiębiorcami,
- Rozszerzenie definicji rzemieślnika, możliwość wykonywania rzemiosła przez spółki,
- Rozszerzenie możliwości podejmowania działalności gospodarczej przez cudzoziemców pracujących w Polsce,
- Likwidacja skokowego wzrostu opłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- Ułatwienia dla branży gastronomicznej – brak konieczności ponownych badań sanitarno-epidemiologicznych w sytuacji zmiany pracodawcy,
- Zniesienie dodatkowych testów dla pracowników administracyjno-biurowych, którzy korzystają z pojazdów służbowych,
- Brak obowiązku ponownego badania lekarskiego w przypadku zmiany pracodawcy.
Pakiet Przyjazne Prawo – poprawa wydajności w biznesie
Pakiet Przyjazne Prawo (w skrócie PPP) niesie za sobą 72 probiznesowe zmiany w 74 ustawach. Jak tłumaczy minister Emilewicz, celem PPP jest wyeliminowanie nadmiernie restrykcyjnych przypadków z polskiego prawa. Wiceminister Niedużak w rozmowach z mediami zaznacza, że to właśnie obciążenia biurokratyczne i przepisy prawne stanowią główne bariery dla rozwoju małych firm, a dopiero w drugiej kolejności są to wysokości podatków i koszty pracy. Aby poprawić wydajność i innowacyjność, konieczne są zmiany.