kontrole skarbowe od 1 marca 2017

Kontrole Skarbowe od 1 marca 2017

Kontrole Skarbowe od 1 marca 2017 będą miały charakter niezapowiedzianej wizyty Krajowej Administracji Skarbowej. Krajowa Administracja Skarbowa to połączenie administracji skarbowej, służby celnej oraz kontroli skarbowej. Urzędnicy KAS uzyskają nowe uprawnienia i narzędzia, m.in dostęp do dokumentów firmowych objętych tajemnicą, a także wykorzystanie psów tropiących. Jednak najważniejsze uprawnienie będzie dawała im możliwość działania z zaskoczenia, bowiem nie będą oni musieli wysyłać zawiadomienia o kontroli skarbowej, jak to miało miejsce do tej pory. Celem wprowadzenia nowych zmian w procedurę kontrolną jest uszczelnienie systemu podatkowego oraz walka z nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Jak mogą wyglądać kontrole skarbowe od 1 marca 2017? Krajowa Administracja Skarbowa będzie miała możliwość przeszukania lokalu firmy przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Urzędnicy KAS będą mogli bez żadnych pozwoleń ani zapowiedzi poruszać się po terenie danej firmy. Obowiązywać ich będą tylko zasady BHP. Poza miejscem określonym jako siedziba firmy, urzędnicy będą mogli zrewidować właściwie każde miejsce, które zostanie uznane jako istotne dla tej kontroli, m.in. miejsce przechowywania ksiąg, a także (jak wynika z zapisów) mieszkanie przedsiębiorcy.

Do tej pory Urząd Skarbowy zawiadamiał o kontroli skarbowej na 7 do 30 dni przed jej wszczęciem. Dzięki temu podatnicy mieli czas na uporządkowanie ksiąg oraz przygotowanie się zanim kontrolerzy zawitali do ich firmy. Od 1 marca 2017r. kontrola celno-skarbowa będzie mogła rozpocząć się natychmiast po doręczeniu przez urzędnika KAS upoważnienia do jej przeprowadzenia w wyznaczonym miejscu.

Istotną kwestią jest fakt, że ustawa gwarantuję, iż kontrola skarbowa będzie trwała maksymalnie 3 miesiące. Chyba, że znajdą się okoliczności, dla których konieczne będzie jej przedłużenie.

Część przedsiębiorców będzie niewątpliwie zaskoczona zmianami w procedurze kontrolnej.

kontrole skarbowe od 1 marca 2017

 

Posted in Bez kategorii.