Jakie koszty w firmie można odliczyć od podatku?

Jakie koszty w firmie można odliczyć od podatku? Pytanie takie zadaje nie jeden początkujący przedsiębiorca. Dowiedz się jak korzystnie rozliczać koszty firmowe.

Najlepszym sposobem na obniżenie odprowadzanego podatku jest wliczenie w koszta firmy jak największej ilości zakupionych usług i towarów. Jakie koszty w firmie można odliczyć od podatku?

Pod uwagę należy wziąć wszystkie koszty, które były konieczne do wygenerowania przez nasze przedsiębiorstwo dochodu lub do zachowania jego źródła. Prościej mówiąc – może to być wszystko, co byłoby potrzebne do wykonywania działalności.

Należy jednak pamiętać, że przepisy wspominają o wydatkach, których nie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Ich wykaz znajduje się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku wątpliwości czy dany wydatek można wliczyć w koszt uzyskania przychodu, warto zweryfikować to ze wspomnianą wyżej listą.

Istotne jest, że w żadnym przypadku nie należy wliczać kosztów za artykuły i usługi, które zakupujemy w życiu prywatnym. W skrócie: nie łączymy wydatków prywatnych z kosztami firmowymi.

Ważne aby przy włączaniu wydatków do kosztów prowadzenia działalności posiadać dokument, który potwierdzi zakup, np. rachunek, fakturę, dowód wpłaty. Istnieją wydatki, które można wliczyć w koszty prowadzenia działalności, a przy których niekonieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego transakcję, ale o tym w innym artykule.

Przejdźmy do meritum: Jakie koszty w firmie można odliczyć od podatku?

– artykuły biurowe – wszelkie narzędzia piśmiennicze, notatniki, terminarze itd.

– czynsz + media – możemy odliczyć tylko wtedy, kiedy pod podanym adresem zarejestrowana jest nasza firma lub jej oddział. Osoby wynajmujące pomieszczenia wyłącznie pod działalność gospodarczą wliczają w całości je jako koszt uzyskania przychodów. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w mieszkaniu, w którym mieszkają mogą odliczyć część wydatków (szacują jaki procent powierzchni mieszkania potrzebny im jest do prowadzenia działalności – stanowi to bazę do ustalenia odpowiedniego procenta wydatków). Posiadanie lokalu firmowego wiąże się z kosztami ponoszonymi na sprzęt elektroniczny oraz wyposażenie biura. Opłaty za media, telefon, internet, meble biurowe, oświetlenie, prace remontowe, a nawet dzieła sztuki znajdujące się w przestrzeni prowadzonej przez nas działalności to także wydatki firmowe, które można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

– usługi – koszty poniesione na reklamę, księgowość, obsługa prawna, usługi kurierskie

– zakup samochodu oraz wszelkie koszty związane z jego eksploatacją – samochód służbowy nieraz jest koniecznym narzędziem do pracy i utrzymania działalności. Koszt zakupu benzyny, naprawy, części, wymiana opon, okresowe przeglądy techniczne są niewątpliwie kosztami, które można wliczyć.

Posted in Bez kategorii and tagged , , .