Publikowanie wysokości wynagrodzenia

Publikowanie wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę

Publikowanie wysokości wynagrodzenia to nowe założenie projektu nowelizacji Kodeksu Pracy. Osoby poszukujące pracy często przeszukują wiele ogłoszeń o pracę wybierając odpowiednie dla siebie, aby zaaplikować swoje CV i zgłosić swoją kandydaturę. Czasem niestety poszukujący pracy zastanawia się czy warto, czy mogę liczyć na solidne wynagrodzenie za przyszłą pracę? Tak pytania pojawiają się często, ponieważ ogłoszenia o pracę z reguły nie zawierają informacji dotyczącej przewidzianego wynagrodzenia za pracę.

Każda osoba, która poszukuje pracy martwi się bowiem, że na rozmowie o pracę podczas pytania o oczekiwane wynagrodzenie, powie zbyt dużą kwotę lub przeciwnie zbyt niską. Pojawienie się nawet widełek w jakich przyszły pracodawca porusza się podczas rekrutacji, byłoby zdecydowanym ułatwieniem dla wszystkich osób, które poszukują pracy. Potencjalni pracownicy mieliby czystą sytuację do chęci aplikowania na dane stanowisko.

Zatem powstał projekt nowelizacji Kodeksu Pracy, który zakłada, że publikowanie wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę będzie wymagane od każdego pracodawcy. Celem nowelizacji jest ujawnienie wysokości wynagrodzeń uzyskiwanych na określonych stanowiskach. Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zakłada obowiązek informowania wszystkich zainteresowanych ogłoszeniem o pracę o wysokości oferowanego wynagrodzenia nawet w widełkach. Jeśli pracodawca się do tego nie zastosuje, będzie mu grozić kara grzywny.

W krajach Unii Europejskiej już od dłuższego czasu wysokość wynagrodzeń nie jest ukryta. Wręcz przeciwnie przeważnie spotkamy się z ogłoszeniami, które precyzyjnie określają oferowane przez pracodawcę wynagrodzenie brutto. Nowelizacja zakłada, że w ten sam sposób pracodawcy będą tworzyć ogłoszenia o pracę. Zdecydowanie ułatwi to procesy rekrutacyjne w Polsce. Każda osoba, która będzie chciała zgłosić swoją kandydaturę na oferowane stanowisko pracy, będzie wiedziała w jakim progu wynagrodzenia będzie się poruszać i zdecydowanie nie będzie stresować się odpowiedzią na najczęściej zadawane pytanie podczas rekrutacji.

Nowelizacja również powstała z myślą o pracownikach tak, aby zmotywować niektórych do zmian i inwestowania w swój własny rozwój. Często zdarza się tak, że osoby zdecydowanie boją się zmieniać pracę i pozostają na tym samym stanowisko przez następny kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Jest to zdecydowanie zbyt długo, ponieważ często pracownik popada w rutynę. Wydajność pracownika wzrasta kiedy jest doceniony przez pracodawcę oraz otrzymuje adekwatne wynagrodzenie do swojej wykonywanej pracy. Wiedza o wysokości wynagrodzeń na rynku pracy i podobnych stanowiskach pracy zdecydowanie pomoże pracownikom w podejmowaniu decyzji o zmianie pracy oraz pomoże im pozbyć się niepotrzebnych frustracji spowodowanych często niewiedzą o wysokości płac w Polsce.

Pracownicy chcieliby, aby reguły współpracy zostały określone już na samym początku kontaktu z pracodawcą. To co zwykle pozostawiane jest na sam koniec rozmowy rekrutacyjnej, czyli rozmowa o pieniądzach, będzie jasne od samego początku, czyli od momentu przeczytania ogłoszenia o pracę. Publikowanie wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę zdecydowanie pomoże to uniknąć niepotrzebnych niedomówień.

Posted in Bez kategorii and tagged , , , .